Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından paylaşım yaparak görevden affını talep ettiğini açıkladı. Erkan’ın paylaşımının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Erkan’ın aldığı kararın şahsi ve kendi takdirinde olduğunu açıkladı.

Açıklamaların ardından 3 Şubat 2024 tarihli ve 32449 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Atama Kararı ile birlikte Hafize Gaye Erkan 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince görevden alındı. Boşalan Merkez Bankası Başkanlığına 14.1.1970 tarihli ve 1211 sayılı Kanunun 25’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı.

2024 yılında emekli olanlara müjdeli haber! Emeklilere milli gelir zammı 2024 yılında emekli olanlara müjdeli haber! Emeklilere milli gelir zammı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Resmi Gazete’de yer alan kararla birlikte Merkez Bankası Başkanı atanan Fatih Karahan’ı tebrik etti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı tebrik paylaşımında, “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Sayın Fatih Karahan’ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Son dakika: Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu Resmi Gazetede yayımlandı...

FATİH KARAHAN KİMDİR? 

Karahan 1982 yılında Eskişehir’de doğdu. 2006'da Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu.

Yüksek lisans ve doktorasını 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında tamamladı. Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar burada İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da çalışan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı. 

Editör: UHA HABER MERKEZİ