Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından, yeni Merkez Bankası başkanının bu gece yayımlanacak Resmi Gazete’de duyurulması bekleniyor.

Atanacak ismin Para Politikası Kurulu üyelerinden biri olması öngörülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın istifasının hemen ardından yaptığı açıklamada, “Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede, ekip olarak güçlü iş birliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” demişti.

Enerjide tam bağımsızlığa koşar adım! TPAO bir şehirde daha petrol arayacak! Enerjide tam bağımsızlığa koşar adım! TPAO bir şehirde daha petrol arayacak!

Para Politikası Kurulu üyeleri ise şöyle: Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Yaşar Fatih Karahan, Hatice Karahan, Fatma Özkul.

FATİH KARAHAN İSMİ ÖNE ÇIKIYOR

Öte yandan CnnTürk canlı yayınında konuyla ilgili konuşan hükümete yakın isimlerden Abdülkadir Selvi, atanacak ismin Fatih Karahan olduğunu açıkladı. Selvi, edindiği kulis bilgisine göre Fatih Karahan'ın Resmi Gazete'de duyurulacağını kaydetti.

Fatih Karahan, Mehmet Şimşek tarafından Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na getirildi. Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Karahan, New York Merkez Bankası'nda Para Politikası Danışmanlığı gibi çeşitli görevler üstlendi. Amazon'da ise baş ekonomist olarak görev aldı.

Editör: UHA HABER MERKEZİ