UEFA, Avusturya-Türkiye maçında attığı golden sonra 'bozkurt' işareti yapan milli futbolcu Merih Demiral'a iki maç men cezası verdi.

TFF, karara itiraz için Spor Tahkim Mahkemesi CAS'a başvuracağını bildirirken, siyasilerden peş peşe tepki geldi.

MHP LİDERİ BAHÇELİ: UTANÇ DUYULACAK BİR İLKELLİK

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, UEFA'nın kararını 'Utanç duyulacak bir ilkellik' diyerek kınadı. 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bahçeli şu ifadeleri kullandı: "UEFA’nın, Türkiye-Avusturya futbol müsabakasında attığı golden sonra Bozkurt işaretini haklı gurur ve sevinç içinde paylaşan Milli Futbolcumuz Merih Demiral’la ilgili aldığı iki maç men cezası, üstelik itiraz yolunun kapatılması tasvibi ve tahammülü imkansız skandal bir karardır.

Aynı zamanda ırkçı ve faşizan eğilimlerin UEFA’ya nüfuz etmesi utanç duyulacak bir ilkelliktir. Bozkurt simgesi Türklüğün varoluşsal onuru, geçmişle geleceği buluşturan ortak değeridir. Nitekim bu değere hazımsızlık gösterilmesi Türk milletine beslenen iflah olmaz husumetin ve Türk tarihini karalama rezilliğinin iğrenç bir tezahürüdür.

'DÜNYA FUTBOLUNA KARA BİR LEKE SÜRÜLMÜŞTÜR'

UEFA, bazı ülkelerin futbolcularıyla ilgili verdiği benzeri kararlarda oldukça geniş görüşlü ve hoş görülü yaklaşmasına rağmen sırayı bir Türk futbolcu aldığında nefretini gizleyememiştir. Dünya futboluna kara bir leke sürülmüş, 2024 Avrupa Şampiyonası’na gölge düşmüştür.

 'SONUNA KADAR YANINDAYIZ'

Ancak çılgın Türkler her engeli aşacak azim ve inançtadır. A Milli Futbol Takımımızın arkasında 85 milyon Türk vatandaşı dua, destek ve tezahüratıyla ayaktadır. Geldiğimiz bu aşamada Türk milletinin tarihi mirasına apaçık saygısızlık yapan UEFA, bahse konu ayıplı kararını geri almadan A Milli Futbol Takımımızın Hollanda karşılaşmasına çıkmaması ve bir hak olan demokratik protestosunu bu şekilde göstermesi ahlaki ve milli nitelikli bir beklentidir.

UEFA laçka kararından vazgeçmezse Hollanda’nın sahada tek başına bırakılması ve A Milli Futbol Takımımızın Türkiye’ye dönüşü milli haysiyetimize en uygun seçenek olacaktır.

Boyun eğerek, taviz verilerek, teslim olarak kazanılacak bir başarı her manada hezimet ve zilletin makyajlanmasıdır. Merih evladımızın ve bütün milli futbolcularımızın sonuna kadar yanındayız. Biriz, beraberiz, hep birlikte Türkiye’yiz, Türk milletiyiz.

AK PARTİ'DEN MERİH DEMİRAL TEPKİSİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merih Demiral'a UEFA tarafından verilen maç cezasına ilişkin, "UEFA’nın bu kararı, futbolun üzerine siyasi baskı gölgesi düşürmüştür" dedi.

Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "UEFA Disiplin Kurulu’nun milli futbolcumuz Merih Demiral'a 2 maç ceza vermesi son derece hatalı bir karardır. UEFA kararı açıklanmadan önce belirli mahfillerde kararın yayınlanması, bu kararın belirli baskı gruplarının etkisi ile alındığı göstermektedir. UEFA’nın bu kararı, futbolun üzerine siyasi baskı gölgesi düşürmüştür" ifadelerine yer verdi.

CEVDET YILMAZ: KARAR KABUL EDİLEMEZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, milli futbolcu Merih Demiral'a verilen 2 maçlık men cezası kararının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Milli futbolcumuz Merih Demiral’a UEFA’nın 2 maç men cezası kararı kabul edilemez. Kararın özgürlükçü ve hakkaniyetli bir yaklaşımla ve savunma dosyası ciddiyetle incelenerek düzeltilmesini bekliyoruz. Futbolun heyecanı ve güzelliği siyasi kararlarla gölgelenmemelidir" ifadelerini kullandı.

Osmanlı'nın 5. Padişahı Çelebi Mehmed, 611. Tahta Çıkış Yıl Dönümünde Yeşil Türbe'de Anıldı Osmanlı'nın 5. Padişahı Çelebi Mehmed, 611. Tahta Çıkış Yıl Dönümünde Yeşil Türbe'de Anıldı

SPOR BAKANI BAK: HAKSIZ VE YANLI KARARI KINIYORUZ

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Ülkemize ve millî futbolcumuz Merih Demiral'a uygulanan bu çifte standarda karşı hukukî yollardan hakkımızı aramaya devam edeceğiz" dedi.

Bakan Bak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "UEFA'nın, hukukî hiçbir dayanağı olmayan, bütünüyle siyasi olduğuna inandığımız haksız ve yanlı kararını kınıyoruz. Ülkemize ve millî futbolcumuz Merih Demiral'a uygulanan bu çifte standarda karşı hukukî yollardan hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Futbolcularımıza inanıyoruz. Onlar da gereken cevabı yeşil sahada verecektir" ifadelerine yer verdi.

TİCARET BAKANI BOLAT: ADALET DUYGULARINI ZEDELEYEN BİR KARAR OLMUŞTUR

Ticaret Bakanı Ömer Bolat "UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral’a, tam da hayati bir çeyrek final maçımızın arifesinde verilen 2 maç men cezası kararı, haksız, yasal dayanağı olmayan, adalet duygularını zedeleyen bir karar olmuştur.

Bu kararın, adil ve tarafsız bir yaklaşımla yeniden değerlendirilmesini ve savunma dosyasının titizlikle incelenmesini milletçe talep ediyoruz. Futbolun coşkusu, heyecanı, birleştiriciliği, evrenselliği, haksız ve adil olmayan kararlarla gölgelenmemelidir." ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN TEPKİ: ESEFLE KARŞILIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, “Merih Demiral’a iki maç müsabakalardan men cezası verilmesini esefle karşılıyoruz” açıklamasını yaptı.
Dışişleri Bakanlı tarafından yapılan açıklamada, “UEFA tarafından A Milli Futbol Takımı oyuncumuz Merih Demiral’a iki maç müsabakalardan men cezası verilmesini esefle karşılıyoruz. Uluslararası spor karşılaşmaları toplumları ve ülkeleri birbirine yakınlaştırmak için tertip edilmektedir. Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızda derin bir hayal kırıklığı oluşturan bu karar, bazı Avrupa ülkelerinde yabancılara karşı ön yargılı davranma eğiliminin giderek arttığı yönündeki değerlendirmeleri güçlendirmiştir” denildi.

YERLİKAYA'DAN KINAMA 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, UEFA'nın Merih Demiral kararını kınayarak, "UEFA'nın yanlı ve haksız bir şekilde milli futbolcumuza 2 maç men cezası vermesi kabul edilemez." ifadesini kullandı.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"UEFA'nın yanlı ve haksız bir şekilde milli futbolcumuz Merih Demiral'a 2 maç men cezası vermesi kabul edilemez. UEFA belli ki milli futbolcumuza Avusturya karşısında attığı her gol için men cezası uygulamayı uygun gördü. Bu kararı kınıyorum. Ve inanıyorum ki bu adaletten uzak, futbolun ruhuna uymayan çifte standartlı bu karar Bizim Çocukları daha da kenetleyecektir. İlk günden beri dilimizde aynı cümle var. Yolun sonu final olsun."

"UEFA HAKSIZCA BİR KARAR ALDI"

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, UEFA'nın, 2024 Avrupa Şampiyonası'nda yapılan Türkiye-Avusturya maçında "bozkurt" işareti yapması nedeniyle milli futbolcu Merih Demiral'a 2 maç men cezası vermesine ilişkin, "Karar çok yanlış, haksız bir karar. Kabul edilebilecek bir karar değil. Maalesef UEFA burada çok haksızca bir karar aldı ve çok büyük bir hata yaptı" ifadelerini kullandı. 

Editör: UHA HABER MERKEZİ