Libya'nın doğusunda Orta Akdeniz'de, dün öğle saatlerinde etkili olmaya başlayan "Daniel" fırtınası nedeniyle meydana gelen selde can kaybı artıyor.

Ülkenin Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerini etkisi altına alan yağışlar 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olarak açıklandı.

Libya hükümetinin Sağlık Bakanı, saat 10.30 sıralarında yaptığı açıklamada, selin en çok etkili olduğu Derne kentinde hayatını kaybedenlerin sayısının 3 bini aştığını belirtti.

Fotoğraf: AA

Sel nedeniyle Libya'nın doğusundaki yetkililer, fırtına nedeniyle tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında derslere ara verilmesi, dükkanların kapatılması ve sokağa çıkma yasağını içeren bir dizi önlem almıştı.

'AFET BÖLGESİ' VE 3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Libya hükümetine ait sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Abdulhamid Dibeybe, selden etkilenen yerleşim yerlerinin "afet bölgesi" ilan edilmesine ilişkin kararname yayımlanmıştı.

Dibeybe, tüm kamu yetkililerine sel felaketiyle ilgili acil ve istisnai önlemler almaları talimatı vermişti.

Dibeybe, ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurmuş ve selden zarar gören bölgeler için uluslararası yardım çağrısında bulunmuştu.

Fotoğraf: AA

YAĞIŞ MİKTARI 400 MİLİMETREYİ GÖSTERDİ

Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude, dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, meteoroloji verilerinin Cebel el-Ahdar bölgelerinde kaydedilen yağış miktarının yaklaşık 400 milimetreyi gösterdiğini belirtmişti.

BM: Taliban yönetimiyle diyalog sürmeli BM: Taliban yönetimiyle diyalog sürmeli

Hammude, afetin etkilerine hızlı müdahale için yerel yetkililerle acil durum biriminin oluşturulması ve selden etkilenen bölgelere 60 milyon dinar (yaklaşık 12 milyon dolar) tahsis edilmesi gibi bir dizi kararın alındığını ifade etmişti.

Fotoğraf: AA

1 MİLYON DİNAR AYRILDI

Ulusal Birlik Hükümeti İçişleri Bakanlığı'nın destek için 6 bin polis görevlendirdiğini vurgulayan Hammude, selden etkilenen bölgelere su boşaltım ekipmanları, jeneratörler ve 45 şişme botu kapsayan 40 kamyonluk yardım gönderildiğini kaydetmişti.

Hammude, hükümetin bazı okulları barınak olarak tahsis ettiğini ve çeşitli kurumlar aracılığıyla dağıtılmak üzere acil gıda ihtiyacı için 1 milyon dinar (yaklaşık 207 bin dolar) ayırdığını vurgulamıştı.

Doğu bölgesine yönelik yardımlara değinen Hammude, acil durum komitesinin koordinasyonunda 53 kamyon, buldozerler ve sondaj makinelerinin de bulunduğu 10 ağır iş makinesinin Derne kentine doğru yola çıktığını duyurmuştu.

Fotoğraf: AA

TÜRKİYE'DEN LİBYA'YA ARAMA KURTARMA VE İNSANİ YARDIM

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Libya hükumeti tarafından yapılan uluslararası yardım çağrısı üzerine 150 su üstü ve su altı arama kurtarma personeli ile çadır ve çadır içi malzeme, 2 kurtarma aracı, 4 bot ve jeneratörden oluşan ihtiyaç malzemesinin gönderilmesinin planladığı belirtilmişti.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, sel felaketinin yaşandığı Libya'ya arama kurtarma ekipleri ile temel yaşam malzemelerini taşıyacak üç nakliye uçağından ilkinin Ankara'dan hareket ettiğini belirmişti.