Geçici Suriye Hükümeti, Türk bayrağına yönelik eylemlerle ilgili yaptığı açıklamada, "Türk bayrağına yönelik eylemleri şiddetle reddediyor, kurtarılmış bölgelerdeki Türk varlığını hedef alan tüm eylemlerin acilen durmasını istiyoruz" ifadesini kullandı. Türkler ve Araplar arasında yüzyıllar boyunca var olan kardeşliğin olduğunu belirtilen açıklamada, Kayseri'de yaşanan olaylara da atıf yapılarak, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın da belirttiği üzere Kayseri'de yaşanan olaylar hiçbir şekilde kabul edilemez" dendi.

Suriye'de ve Türkiye'de Son Yaşanan Olaylar ile ilgili Geçici Suriye Hükümeti'nden bir açıklama yapıldı. Açıklama şu şekilde:

Tarih ve coğrafya, Türkler ve Araplar arasında yüzyıllar boyunca var olan kardeşliğe tanıklık etmektedir. Bölgenin yaşadığı tüm zorluklara ve çilelere rağmen, bu kardeşliğin önümüzdeki yüzyıllar boyunca da devam edeceğine dair inancımız tamdır. İki halkın ortak kaderi de bunu gerektirmektedir.

Rusya Güvenlik Konseyi, Putin başkanlığında toplandı Rusya Güvenlik Konseyi, Putin başkanlığında toplandı

Suriye Geçici Hükümeti, katil Esad Rejimi, müttefikleri ve terör örgütlerinin işlediği suçlardan kaçan Suriyeli mültecilere yönelik tüm aşırı görüşlü eylemleri kınamaktadır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın da belirttiği üzere Kayseri'de yaşanan olaylar hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu çerçevede Suriye Geçici Hükümeti Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı'nın saldırganlara karşı attığı yasal adımları da takdir etmektedir. Bu üzücü olayların kardeşliğimize gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz.

Ayrıca Suriye Geçici Hükümeti, özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan halkımızı, Kayseri'de yaşanan olayları bahane ederek Türk ve Suriye halkları arasındaki mevcut ittifakı ve devrimin kazanımlarını baltalamayı amaçlayan kışkırtıcı eylemleri reddetmekte ve çağrılara uymamaya davet etmektedir.

Suriye halkı bu olayların devrim düşmanları tarafından Türk-Suriye halklarının ilişkilerine zarar vermek amacıyla desteklendiğinin farkındadır.

Suriyelilerin seslerini ve duygularını barışçıl bir şekilde Türk kardeşlerimize iletmesine son derece önem verdiğimizi vurgularken; Türk bayrağına yönelik eylemleri şiddetle reddediyor, kurtarılmış bölgelerdeki Türk varlığını hedef alan tüm eylemlerin acilen durmasını istiyoruz.

Suriye Geçici Hükümeti

Editör: UHA HABER MERKEZİ