Tuzla'da 5 bin 187 bağımsız bölümün temel atma ve yıkım töreninde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, geçen yıl Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde 53 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve 14 milyon insanın etkilendiğini anımsattı.

Depremlerde 850 bin bağımsız bölümün yıkıldığını veya orta hasar aldığını hatırlatan Özhaseki, "O dönemde bir de deprem turistleri vardı. Nüfusu milyonlarca olmasına rağmen, ellerindeki imkanların bütün belediyelerden fazla olmasına rağmen, sadece deprem bölgelerine geldiler. Özel uçaklarla, sosyal medya gruplarını ve gazetecileri getirdiler. Selfiler çekilerek dönüp gittiler. Onları da vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz." diye konuştu.

ABD'de son seçim anketi! Trump mı, Biden mı? ABD'de son seçim anketi! Trump mı, Biden mı?

"MURAT KURUM GECE GÜNDÜZ DEPREM BÖLGESİ İÇİN ÇALIŞTI"

Özhaseki, dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un depremin ardından gece gündüz demeden bölgede çalıştığını, ilk boş bulduğu sağlam arazilerde inşaatları başlattığını kaydederek, "Aylarca orada hizmet etti. Daha sonra biz ekibimizle birlikte devam ettik. 390 bin hak sahibi var, şu anda 307 bin konutun ya ihalesi yapıldı, ya ihale sürecinde, ya inşaatlar bitme aşamasında veya bitenleri de yavaş yavaş teslim ediyoruz. En geç bir sene içerisinde bu evlerin tamamını teslim edip huzurla vatandaşlarımızın inşallah oturmalarını da sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

"AY SONUNA KADAR 75 BİN BİN KONUTU TESLİM EDECEĞİZ"

Yerinde dönüşüm yapmak isteyen vatandaşlara yönelik kampanyalar yaptıklarını ve 1,5 milyon liralık destekte bulunduklarını kaydeden Özhaseki, "256 bin vatandaşımız yerinde dönüşüm için bize müracaat etti. Binalar bir taraftan yükseliyor. Allah nasip ederse önümüzdeki ayın sonuna kadar 75 bin konutu teslim edeceğiz. Sonra da her ay 15-20 bin konutu teslim etmeye devam edeceğiz. Bir taraftan da köylerde çelik evler yapıyoruz. 9 şiddetinde dahi deprem gelse Allah'ın izniyle o evleri yıkamayacak yapılar yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Özhaseki, çalışmalarının birileri tarafından hasetle anlatıldığının altını çizerek, "Televizyonlarda koca koca genel başkanlar, 'Nerede bu evler, 75 bin konutu kime veriyorsunuz? Akrabalarınıza mı, kendi partililerinize mi?' diyorlar. Allah ıslah etsin. Ev verdiğimiz insanlar içinde, bırakın akraba olmayı bir tane tanıdığımız yok. Deprem üzerinden siyaset olur mu? Eşini kaybetmiş, çocuğunu kaybetmiş insanların üzerinde tepinilir mi? Onları evine oturturken, huzurla onlardan dua alırken kalkıp da bu sözler edilir mi? Ama ne yazık ki Türkiye'de siyaset böyle bir arenada yapılmaya da devam ediyor." açıklamasında bulundu.

Editör: UHA HABER MERKEZİ