Yeni yıla az bir zaman kala herkes planlamasını yapmaya başladı. Bazı kişiler evlerinde aileleri ile yemek yemeyi tercih ederken bazı kişilerin tercihleri ise dışarıda yemek oldu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Gözdenur Çavuş, yeni yıla zinde uyanabilmek adına yılbaşı gecesi tüketimi hakkında bilgiler aktardı.

Öğünlerde Kahvaltı Kesinlikle Atlanmamalı

Çeşit çeşit yiyeceklerin bulunduğu yılbaşı sofrasında yemeklerin aşırı bir şekilde tüketilmesi sonucunda hazımsızlık, gaz, bağırsak sorunları, mide ve uyku sorunları gibi problemler ile karşılaşılacağını ifade eden Çavuş, yılbaşı sabahında ise akşam çok yeneceği düşünülerek kahvaltının atlanmaması gerektiğinin altını çizdi.

Güne güzel bir kahvaltıyla başlamanın kan şekerini düzenleyeceğini söyleyen Çavuş, akşam ise yılbaşı yemeğini çok kaçırmamak adına yemekten 2 saat önce kuruyemiş atıştırılabileceğini kaydetti. Çavuş açıkamasında, çorba ile yemeğe başlanması gerektiğinin altını çizerek, hindi tüketmenin sağlıklı bir alternatif olacağına vurgu yaptı.

Gazlı İçecekler Kalorisi Yüksek Olduğu İçin Kilo Aldırır

Ana yemeklerin yanında servis edilen gazlı içeçeklerin dikkatli tüketilmesini söyleyen Çavuş, bu içeçeklerin kalorisinin yüksek olduğunu ve kolaylıkla kilo aldırabileceğini dile getirdi. Çavuş ayrıca, esmer unlu ekmeklerin tokluk hissi uyandıracağından bahsederek, yılbaşı gecesinde soslu kuruyemişlerden ziyade ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerin tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz