YAYIN İLKELERİ

Yayın İlkeleri

uygurhaberajansi.com‘un beklenmeyen durum ve olaylar sonucunda takip edeceği haber politikası aşağıdaki şekildedir;

uygurhaberajansi.com;

Çatışma, savaş, terör saldırısı, kitlesel isyan ve doğal afet gibi durumlarda kişilerin haber alma hakkının kullanabilmesi adına kendine verilen sorumluluğun bilincinde olup, aldığı bu sorumluluğu yerine getirirken evrensel insan hаklаrını, vatandaşların güvеnliği ve insanların huzurunu dikkate alır.

İnsanları kargaşaya, tеrörе ve sempatizanlığa yöneltecek yayınlar ve vatandaşların huzurlu bir hayat sürmesini devam ettirecek toplumsal dinamikleri sarsarak yıpratacak olan yayın politikasını reddeder.

Bireylerde panik ve korkuya neden verecek sansasyonel haber anlayışından uzak ve doğru haber politikasını benimser.

Herhangi bir asayiş olayında emniyet kaynakları tarafından doğruluğu teyit edilmeyen kişisel bilgilerin kamuoyuyla paylaşılmamasına özen gösterir. Bireylerin hassas noktalarını dikkate alarak yayınlarını gerçekleştirir.

Basın meslek ilkeleri doğrultusunda tirajı en yüksek içeriklerden dahi asıl olanın insan hayatı olduğunu bilerek saygıyı asla unutulmadan haberden önce insan sloganına bağlı bir çalışma prensibi benimsenir.

Kitleleri ilgilendiren durumlarda veya yerel asayiş olaylarında kişilerin mahremiyetine ve kişisel bilgilerin mahremiyetine dikkat eder. Bir haberde taraf olmanın aksine yorumdan uzak bir biçimde net bilgiyi sunmayı amaçlar.

Global çapta edinilen cinayet, idam, işkence ve vahşet gibi görüntüleri sansür olmadan yayınlamaz. Olumsuz örnek durumu oluşturabilecek görselleri yayınlamaktan kaçınır.

Herhangi bir suça veya terör örgütüne yönelik sempatizanlık oluşturacak haberler yapmaktan kaçınır ve reklam niteliği taşıyan haber materyallerine yayın akışında kesinlikle yer vermez.

Basın meslek ilkelerine, anayasada net bir biçimde belirtilen basın kanununa ve etik değerlere bağlılık sözü veren uygurhaberajansi.com’da kişilik haklarına saygı, temel hak ve özgürlüklerin korunması en temel kuraldır.

Bu çerçevede hak ihlalleri ve telif hakları konusunda sorumluluğu Uyar kaldır ile Uyar kaynak belirt sistemine dayanan uygurhaberajansi.com 5651 sayılı yasada net bir biçimde belirtildiği şekilde yer sağlayıcı yapmaktadır ve herhangi bir denetim sorumluluğu taşımaz.

Bundan dolayı herhangi bir ihlale uğradığını düşünen hak sahiplerinin (info@uygurhaberajansi.com) e-maili  aracılığı ile taleplerini kaynak göstererek bildirmeleri zorunludur. Gerçekleştirilen talep site yönetimine ulaştığı gibi ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) iş günü sonrası gerekli işlemler başlatılacaktır.