Dünya genelinde popülaritesi yüksek seviyede olan ve internet ortamında içinde her türlü bilgiyi barındıran Wikipedia, geçtiğimiz senelerde ülkemizden erişime kapatılmıştı. Bunun sonucunda sosyal medyada kullanıcıları isyan noktasına gelirken, Wikipedia‘nın tekrardan açılmasını istemişlerdi.

Erişim engeli sebebi olarak ülkemizin bazı terör grupları ile bağdaştırılması kaynak gösterilirken bu durum sonucunda 2017 senesinde alınan karar doğrultusunda Wikipedia‘ya ülkemiz üzerinden erişmek imkansız hale gelmişti.

Alınan engel kararının üzerinden 2 sene geçmesine karşın Wikipedia yetkilileri bu engelin ortadan kalkması adına farklı girişimler gösterse de başarılı olamamışlardı. Ancak konunun Anayasa Mahkemesi genel kuruluna taşınması işleri bir hayli değiştirdi.

AYM Kararını Verdi

Wikipedia’ya yönelik alınan karar AYM’ye taşınırken, konu bugün görüşüldü ve bunun sonucunda AYM tarafından duyuruldu. Wikipedia engelini ifade özgürlüğünün ihlali şeklinde tanımlayan AYM’de oylama sonucu belli oldu.

AYM tarafından alınan kararın neticesi olarak uzun süredir erişilemez durumda olan Wikipedia’nın tekrardan Türkiye’de aktif hale gelmesi bekleniyor. Konu hakkında net olarak gün verilmese de yakın bir zaman dilimi içerisinde Wikipedia tekrardan hizmete açılacak.

Öte yandan alınan bu karar sosyal medya kulanıcı tarafından sevinçle karşılandı. Bazı kullanıcılar bu kararın geç alınmış bir karar olduğunu ifade ederken, bazı kullanıcılar ise Wikipedia’nın hiç kapatılmaması gerektiği fikrini savundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz