Uzaktan Eğitim Bugün Başladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un TRT-EBA TV’den verdiği ilk dersle birlikte uzaktan eğitim bugün başladı.
 Uzaktan Eğitim Bugün Başladı

Yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT-EBA TV ve EBA üzerinden gerçekleştirilecek uzaktan eğitim bugün başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT-EBA TV üzerinden verdiği ilk dersle öğrenci ve velilere seslendi. Bakan Selçuk, günün uzun olduğunu belirterek, öğrencilerin günün tamamını ders çalışarak geçirmemesi yönündeki önerisini ve sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Fiziksel etkinlik yapılmasının önemine dikkat çeken Bakan Selçuk, beslenmeye, uyku düzenine ve el yıkamaya çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bol bol oyun oynanması ve kitap okunması yönündeki önerisini paylaşan Selçuk, öğrencilerin bu dönemde yaşadıklarını yazmalarını istedi. Okula gitmeden öğrenci olmanın her zaman karşılaşılan bir durum olmadığına değinen Selçuk, ileride öğrencilerin bu günleri anlatacağını kaydetti.

LGS ve YKS’ye hazırlanan öğrencilerin kaygı duymamaları gerektiğini ve sınavdaki soruların sadece okulda görülen derslerden çıkacağını dile getiren Bakan Selçuk, öğrencilerin mağduriyet yaşamasına izin vermeyeceklerini belirtti.

‘’Çocukları okumaya teşvik edin, sizler de okuyarak onlara örnek olun” 

Çocukların derslere başlamadan önce mutlaka kahvaltı yapmaları gerektiğine işaret eden Selçuk, velilere seslendi ve ders dinleyen çocuğun farklı bir odada olmasına özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Selçuk, uzaktan eğitim sırasında velilerin temizlik yapmak, müzik dinlemek gibi öğrencinin dikkatini dağıtacak şeylerin yanı sıra meyve, süt gibi ikramlardan da kaçınması gerektiğini dile getirdi.  Uzaktan eğitimde derslerin okula göre daha kısa olacağına değinen Selçuk, bu açığın çocukları kitap okumaya teşvik ederek kapatılabileceğini vurguladı. Velilere seslenen Selçuk, velilerin okuyarak örnek olup çocukları da okumaya teşvik etmeleri gerektiğini belirtti.

“Bu süreçte çocuklarımızın güvende olduklarını hissetmeye ihtiyaçları var’’

Uzaktan eğitim sürecinin çocuklarda sorumluluk duygusunun oluşması, öz disiplinin gelişmesi ve üretkenliğini desteklemesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Selçuk, ailelerin çocuklarla vakit geçirerek sağlıklı bir iletişim kurmasının önemine dikkat çekti. Öte yandan çocukların bu süreçte güvende olduklarını hissetmelerinin önemini vurgulayan Bakan Selçuk, sürekli virüsten bahsetmek yerine virüs konusunda çocuklarda travmaya dönüşmeyecek şekilde bilgilendirme yapılması gerektiğini ifade etti.

‘’Ben çocuklarımın kimse çalış demeden de çalışacaklarını biliyorum”

Öğrencilere de seslenen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, koronavirüsten korunmak için tedbir amacıyla evde olduklarını ve bu süreci uzaktan eğitimle sürdüreceklerini kaydetti. Ders videolarının hazır olduğuna ve EBA’yı açtıklarına değinen Selçuk, kontrolün öğrencilerde olduğunu ve kimse ne yapmaları gerektiğini söylemeden öğrencilerin başaracağına olan inancını dile getirdi. Ders programlarını açıp takip etmeleri ve anlaşılmayan bir şey olduğunda tekrar izlemeleri gerektiğini belirten Selçuk, öğrencilerin kimse çalışın demeden gerekeni yapacağına olan inancını vurguladı.

Okullar açıldığında ilk teneffüsün 40 dakika olacağına değinen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, başka sürprizlerin olabileceğini de açıkladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın