Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün en tehlikeli varyantı olduğu düşünülen Omicron için peş peşe tedbirler açıklanıyor. ABD Başkanı Biden Omicron’a savaş açacağını duyururken, Yunanistan da ilk vakanın tespit edildiğini bildirdi.

Fransız sağlık yetkilileri Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkede ilk Omicron varyantı vakasının tespit edildiğini duyurdu.

Ile-de-France bölgesel sağlık otoritesinden yapılan açıklamada, 50 ile 60 yaşları arasındaki bir erkek vakanın, Nijerya gezisinden döndükten sonra 25 Kasım’da pozitif çıktığı belirtildi.

Yetkililer, aşısız olan adamın test sırasında asemptomatik olduğunu ve seyahat ettiği gruptan tecrit edildiğini söyledi.

Açıklamada, kendisi de aşısız olan ve onunla seyahat eden eşinin de Kovid-19 testinin pozitif çıktığı ancak hangi varyant olduğuna ilişkin testlerin devam ettiği ifade edildi.

Yetkililer Salı günü yaptığı açıklamada, Fransız topraklarında kaydedilen ilk Omicron varyantı vakasının Reunion adasında tespit edildiğini söyledi.

FRANSIZ UZMAN: CİDDİ ENDİŞE KAYNAĞI

Bir Fransız sağlık uzmanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Omicron’un ‘korktuğumuz koronavirüs çeşidi’ olduğunu söyledi

BM’DEN ÇAĞRI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Omicron varyantı korkusu nedeniyle Güney Afrika ülkelerine yönelik yaygın seyahat yasaklarının ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

DSÖ seyahat tavsiyesi: Dünya Sağlık Örgütü, yeni varyanta yanıt olarak, aşılanmamışlar ve 60 yaşın üzerindekiler de dahil olmak üzere, Kovid-19’a yakalanma riski daha yüksek olan belirli gruplardaki kişilere, yayılmanın yüksek olduğu bölgelere seyahatlerini ertelemelerini tavsiye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz