Türkiye Turizminin Koronavirüsten Etkilenmeyeceği Öngörülüyor

Turizm sektörü temsilcileri, Mart ya da Nisan ayının sonunda koronavirüs (Covid-19) salgınının yarattığı endişenin geçeceği yönündeki öngörülerini dile getirdi.
 Türkiye Turizminin Koronavirüsten Etkilenmeyeceği Öngörülüyor

İptal edilen ITB Berlin Fuarı’nın Türkiye turizmi açısından geçici etkileri olabileceğine işaret eden turizm sektörü temsilcileri, koronavirüs salgınının sektör açısından etkilerini değerlendirdi. 

Türkiye Turizminin Etkilenmeyeceğini Düşünüyor

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, Koronavirüs nedeniyle ITB Berlin Fuarı’nın iptal edildiğini dile getirerek, bu kararın detaylı görüşmeler neticesinde alındığını belirtti. Fuarın iptal edilmemesi halinde katılımcıların endişe duyacağını ifade eden Çorabatır, Almanya’da daha önce yapılan ertelemelerin bu fuarın erteleneceğinin habercisi olduğunu kaydetti. Çorabatır, Nisan’ın sonuna kadar salgından dolayı şüphe edilecek herhangi bir şeyin kalmayacağı yönünde bir değerlendirmede bulundu. 

Türkiye’de alınan tedbirler doğrultusunda koronavirüsle alakalı bir problem yaşanmadığını ve şüphelenecek bir durumun olmadığını vurgulayan Çorabatır, bu sebeple Türkiye turizminin bu süreçten etkilenmeyeceğini düşündüğünü ifade etti. Öte yandan bu sezon öncesi yaşananları bir şans olarak değerlendiren Çorabatır, bütün ülkelerde bir an önce sorunun çözülüp en az can kaybıyla koronavirüs salgınının bitmesini dilediğini belirtti. 

İptal Edilen Fuarın Etkileri Türkiye Açısından Geçici Olacak

İptal edilen fuarda Türkiye’nin her yıl en fazla sayıda katılan kişinin yanı sıra en geniş tanıtım alanına sahip olan ülke olduğunu ve Antalya’nın bu katılımda yarı yarıya pay sahibi olduğunu vurgulayan Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, fuarın iptal edilmesinin tamamen olumsuz olmayacağı yönünde bir değerlendirmenin doğru olmayacağını ancak etkilerinin kalıcı değil geçici olacağının altını çizdi. İptal kararı verilmesini doğru bulduğunu belirten Yavuz, sağlık önlemleri nedeniyle fuar yönetiminin iptal kararını almak zorunda kaldığını dile getirdi.

Mart ayının sonuna doğru koronavirüs salgınının gündemde kalmayacağını düşündüğünü aktaran Yavuz, salgının dünya turizmini etkileyen küresel bir sorun olduğunu ve bu yılki rezervasyonların önceki yıllara göre 1-2 ay gecikmeli olabileceğine dikkat çekti. 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın