Tim Cook Koronavirüsün Etkilerine Dair Değerlendirme Yaptı

Cook, bu durumun geçici olduğunu ve uzun vadeli bir şey olmadığını belirterek, Apple şirketinin temelinin güçlü olduğunu vurguladı.
 Tim Cook Koronavirüsün Etkilerine Dair Değerlendirme Yaptı

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 2900 insanın hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tüm dünyayı endişelendirmeye devam ediyor. İnsan sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra dünya ekonomisi açısından da büyük bir risk unsuru haline gelen koronavirüs salgını, birçok farklı sektörü ve alanı etkisi altına aldı. Bölgede üretim faaliyetleri durma noktasına gelirken, pek çok şirketin hem pazarı hem de tedarikçisi konumunda olan Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını sonrası uluslararası ticaretin yanı sıra sektörel faaliyetler de olumsuz etkilendi. 

Bu süreçteki faaliyetleri en çok merak edilen şirketlerden biri olan Amerika merkezli teknoloji devi Apple’ın CEO’su Tim Cook, verdiği bir röportaj da önemli açıklamalarının yanı sıra koronavirüs salgınının etkilerine ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Tim Cook, süreç içerisindeki durumların öngörüldüğü şekilde ilerlediğine değinerek, bu durumun geçici olduğunu ve uzun vadeli bir şey olmadığını vurguladı. Şirket CEO’su Cook, Apple’ın temelinin çok güçlü olduğunu ve kendisinin böyle gördüğünü belirtti. 

Apple’ın Uzun Vadeli Çalıştığının Altını Çizdi

Mart ayını takip eden süreçte koronavirüs salgınının şirketin satışları üzerinde etkili olup olmayacağı hakkında henüz bir fikrinin olmadığını ifade eden Cook, Şubat ayı içerisinde olunduğunu hatırlattı ve şu an için iyimser düşüncelere yer olduğunu ancak virüse ilişkin yeni durumların ortaya çıkıp çıkmayacağını bekleyip göreceklerini dile getirdi. 

Pazarla ilgili kısa vadeye odaklanmadığının altını çizen Cook, kendisinin yanı sıra şirketin yönetim biçimince de uzun vadeli çalışıldığını belirtti. 4 hafta öncesi ve şu an gerçekleşenler arasında uzun vadeli bir fark görmediğini kaydeden CEO, geleceğin oldukça iyi gözüktüğünü vurguladı. Apple’ın tedarik zincirini Çin’de sürdürmeye devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Cook, Apple cihazlarının dünyadan sağlanan bileşenlere sahip olduğunu ve şirketin Çin’e yönelik tedarik zincirinde elastikiyete odaklandığını belirtti.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın