Prof. Dr. Mustafa Öncel: Düzenli Taramalarla Kolon Kanseri Önlenebilir

Öncel, Batı tarzı diyet şeklinde nitelendirilen beslenme tarzının kalın bağırsak kanseri oluşumunu tetikleyebileceğini belirtirken, düzenli taramalar sayesinde kolon kanserinin önlenebileceğine dikkat çekti.
 Prof. Dr. Mustafa Öncel: Düzenli Taramalarla Kolon Kanseri Önlenebilir

3 Mart Dünya Kolon Kanseri Farkındalık Günü kapsamında kolorektal kanser hakkında bazı uyarılarda bulunan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Onkoloji Cerrahisi Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Öncel, kalın bağırsak kanserinin Türkiye’nin yanı sıra gelişmiş toplumlarda da en sık görülen ilk dört kanser arasında yer aldığını ve DSÖ verilerine göre dünya genelinde her yıl 1,5 milyon insanın bu kansere yakalandığını belirtti.

Kalın Bağırsak Kanserinin Tarama Yapılması Önerilen 3 Kanserden Biri Olduğuna Dikkat Çekti

Düzenli taramalar sayesinde kolon kanserinin önlenebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Öncel, kalın bağırsak kanserinin Türkiye’de ve dünyada tarama yapılması önerilen üç kanserden biri olduğunu dile getirdi. 50 yaşına gelen her bireyin yılda bir kez gaitada gizli kan testi ve beş ila on yılda bir ise kolonoskopi yaptırmasının önerildiğini vurgulayan Öncel, bu sayede polip olarak isimlendirilen bu prekanseröz lezyonları saptayıp ortadan kaldırmanın mümkün olabildiğine ve bu bireyde kanser olma ihtimalinin çok azaldığına dikkat çekti.

Yaşam Tarzında Yapılacak Küçük Değişikliklerle Kalın Bağırsak Kanseri Olma Olasılığının Azaltılabileceğini Belirtti

Prof. Dr. Öncel, yaşam tarzında yapılacak küçük değişikliklerle kalın bağırsak kanseri olma olasılığının azaltılabileceğinin altını çizdi. Batı tarzı diyet şeklinde nitelendirilen bol kalorili ve yağlı, lifli gıdalardan yoksun, kızartılmış gıdaların bağırsak kanseri oluşumunu tetikleyebileceğine dikkat çeken Öncel, bu doğrultuda tüketilecek besinlere karar verilirken bilinçli olunması gerektiğini belirtti. Beslenme dışında farklı ögelerinde kalın bağırsak kanseri olma ihtimalini belirlediğini dile getiren Öncel, spor yapılmaması ve obezitenin yanı sıra alkol ve sigara kullanımının da bu kansere yakalanma ihtimalini arttırdığını ifade etti.

Yaşam tarzında yapılacak ufak değişikliklerin kalın bağırsak kanserinin önlenmesi adına ilk ve en önemli adım olduğunu vurgulayan Öncel, her bireyin kendi kişisel genetik riskini belirlemesinin de yararlı olacağını paylaştı. Bireylerin kendilerinde ya da ailelerinde böyle hastalıklar olması durumunda mutlaka hekim gözetiminde olması gerektiğinin altını çizen Öncel, kalın bağırsak kanserinin tedavisinin tek yönlü değil farklı disiplinleri bir arada barındıran bir süreç olduğunu dile getirdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın