Korkulan Oldu Koronavirüs Türkiye’de

Dünya genelinde 117 ülkeye   yayılan koronavirüs Türkiye’ye de görüldü.
 Korkulan Oldu Koronavirüs Türkiye’de 

Dün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesiyle hastaneye başvuran bir hastanın test sonuçlarının pozitif çıkmasının ardından herkes paniğe kapıldı. Gözler Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek olan açıklamalara çevirilirken Fahrettin Koca virüsün Türkiye’de olduğu açıklamasını yaptı.

Yapılan açıklamada koronavirüse yakalanan hastanın ailesinin ve yakın çevresinin gözetim altına alındığı bildirildi. 

Okullarda Önlemler Alınmaya Başlandı

Koronavirüsün tüm Dünya’da hızla yayılmasının ardından korkulan oldu ve Türkiye’ye de sıçradı. Bunun üzerine özellikle okullarda hijyen uygulamaları başlatıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada okulların en hassas şekilde dezenfekte edildiğini açıkladı. Velilere uyarılarda bulunan Selçuk, çocukların kapalı alanlardan, avmlerden ve hasta kişilerden uzak tutulması gerektiğinin altını çizdi. 

Nasıl Korunmalıyız

Özellikle 50 yaşın üstünde olup aynı zamanda tansiyon, koah ve diyabeti olan kişilerin virüse yakalanma riskinin daha çok olduğu belirtiliyor. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada ateş , öksürük ve solunum sıkıntısı olan kişilerin evden çıkmamasını ve 14 gün kuralına uyması gerektiğini dile getirdi.  Ortak kullanım alanlarında , kalabalık yerlerde, otobüslerde ellerimizi bir yere değmemiz halinde, elimizi ağzımıza ve gözümüze götürmeden mutlaka temizlememiz gerektiğini söyledi. 

Bakanlar Toplanacak

Virüsün Türkiye’de görülmesinin ardından aralarında Sağlık Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı ve Ticaret Bakanın’ın yer aldığı kurulun bugün toplanacağı bilgisi geldi. 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın