Kemal Kunovac Uykunun Sağlık Üzerindeki Etkilerini Anlattı

Kunovac, uykunun insan sağlığına faydalarını ve uykusuzluk halinde ortaya çıkabilecek olası sağlık sorunlarını anlattı.
 Kemal Kunovac Uykunun Sağlık Üzerindeki Etkilerini Anlattı

Medipol Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde Uzm. Dr. Kemal Kunovac, sağlıklı bir bireyin hayatının üçte birini uykuda geçirdiğine işaret ederek, uyku esnasında tüm iç organların özel bakımdan geçtiğini ve uykunun beyindeki zararlı kimyasalların temizlenmesine imkan yaratan bir süreç olduğunu belirtti.

Uyku Esnasında Kanser Önleyici Melatonin Hormonu Salgılanıyor

İnsan sağlığına olumlu katkılarının yanı sıra hayat kalitesinin de uyku sayesinde arttığını vurgulayan Kunovac, kanser önleyici olan ve hücre yaşlanmasını geciktiren melatonin hormonunun yalnızca geceleri, uyku esnasında ve karanlıkta salgılandığını ifade etti. Kunovac, en belirgin uykusuzluk sebepleri arasında depresyon, stres, değişen çalışma saatleri ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler, kafein tüketimi ve uyumadan önce aşırı yemek şeklinde sayılabileceğini belirtti. 

Uykusuz kalınması halinde kalp sağlığının olumsuz etkileneceğini ve uyku sorunu bulunan bireylerin kan basıncının yanı sıra kalp hızının yükseleceğini dile getiren Kunovac, böylece kalp krizi riskinin direkt olarak artacağını vurguladı. Kunovac, uyku sorunu bulunan bireylerde insülin direnci gelişmesi ve devamında diyabet hastalığına yakalanma durumuyla karşı karşıya kalınarak kalbi besleyen koroner damarların tıkanıklık olasılığının artabileceğini ifade etti. Öte yandan uykusuzluğun, ateroskleroz gelişiminin en önemli sebeplerinden biri olan inflamasyonu artıracağına dikkat çeken Kunovac, bazı bilimsel araştırmalar neticesinde bireylerde uzun süreli uykusuzluk halinin kalp krizi geçirme riskini yaklaşık yüzde 13 artırdığı şeklinde bir bilgiye sahip olduklarını belirtti. 

Yetişkinlerin Günde 6 Saat Uyuması Gerektiğine Dikkat Çekti

Yetişkin bir bireyin günde 6 saat uyuması gerektiğinin altını çizen Kunovac, çocuklar için bunun 9-11 saat arasında olması gerektiğini ve 65 yaşından sonra ise uyku ihtiyacının doğal süreç gereği giderek azalacağını ifade etti. Uyku sorununun yaşanmaması için her gün aynı saatlerde yatmaya özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Kunovac, yatmadan en az 3-4 saat öncesinde yemeğin kesilmesi ve geç saatlerde kahve, çay, alkol tüketilmemesi yönünde önerilerde bulundu. Öte yandan yatmadan bir saat önce telefon ve bilgisayarın bırakılması uyarısında bulunan Kunovac, ortamın havalandırılarak çok soğuk ya da sıcak olmaması gerektiği ve yatmadan önce az miktarda papatya, nane gibi rahatlatıcı çayların içilebileceği yönünde tavsiyelerde bulundu. 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın