Kadın Girişimciler Organik Pazar Kurdu

El emeği ürünlerini kazanca dönüştürmek isteyen kadın girişimciler, İzmir’de kendi kurdukları organik pazarda satış yaparak hem ev ekonomisine hem de ekonomik hayata katılım sağlıyor.
 Kadın Girişimciler Organik Pazar Kurdu

8 yıl önce İzmir ilinin Karabağlar ilçesinde birkaç kadın ile başlayan girişim sonucunda hayata geçen organik pazar, günden güne gelişerek şu anda 63 kadının birlikte çalıştığı bir ekonomik faaliyet şekline dönüştü. Haftada bir gün bir araya gelerek pazarda el emeği ürünlerinin satışını yapan kadınlar, yaptıkları işten duydukları memnuniyeti dile getirirken, kooperatif olmak istediklerini belirtti.

Kooperatif Olmak İstediklerini Vurguladı

Pazarda çalışan Aliye Yılmazel Çetin, pazarda kadınların organik ürünlerini kullanarak ürettiği el emeği ürünleri sattığını belirterek, kazandıkları gelir sayesinde ev ekonomisine katkı sağladıklarını dile getirdi. 8 senedir bu pazarda çalıştıklarını ve ürettiklerini kazanca çevirme fırsatı bulduklarını ifade eden Çetin, kendi ekonomik özgürlüklerini kazanarak çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini ve eşlerine bağımlı olmadıklarını vurguladı. Satışlarının çok iyi olduğunu ve müşterilerinde ürünleri çok sevdiğini belirten Çetin, kendi bahçelerinde yetiştirdikleri ürünlerle üretim yaptıklarını kaydetti.

Kooperatif olmak istediklerinin altını çizen Çetin, yörede çoğu kişinin akraba olmasından dolayı akraba olmama koşulunu sağlayamadıkları için kooperatif olamadıklarına işaret ederek, bu sorunun çözülmesini istediklerini belirtti. Yağışlı havalarda zorlandıklarını vurgulayan Çetin, yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için belediyenin bu sorunu dikkate almasını talep ettiklerini ifade etti.

Pazarın Daha Geniş ve Üzeri Kapalı Bir Alana Kurulmasını İstiyorlar

Pazardaki esnaflardan biri olan Göyfer Konuk, iki gözlemeci arkadaşının tavsiyesiyle birlikte pazarda satış yapmaya başladıklarını ve birkaç kişiyle başladıkları bu işe şu an 63 kişiyle devam ettiklerini belirtti. İlerde daha da gelişeceklerine olan inancını dile getiren Konuk, yağışlı hava şartlarının hem kendilerini hem de müşterileri zorladığına dikkat çekerek, pazarın daha geniş ve üzeri kapalı bir yere kurulmasının daha iyi olacağını ifade etti. Gelen müşterilerin zamanla yanlarına başkalarını da alarak geldiğini ve satışların iyi olduğunu kaydeden Konuk, böylece kadınların ayaklarının üstünde durduğunu ve ekonomik olarak eşlerine bağımlı olmadıklarını vurguladı.

Mahalledeki Gençlerin Katkısıyla Pazarı Kurduklarını Belirtti

Kadın dayanışmasını ortaya çıkarması açısından tüm pazarın kadınlardan oluşmasının kendileri için çok güzel bir duygu olduğunu ifade eden Zeynep Konu ise, mahalledeki gençlerin yöreye katkı sağlamak adına kendilerine ön ayak olduğunu belirtti. Gençlerin gücüyle hep birlikte pazarı kurduklarını vurgulayan Konu, küçük bir şekilde başlayıp zamanla büyüttükleri bu iş sayesinde para kazanmanın yanı sıra bir araya gelme fırsatı yakaladıklarını dile getirdi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın