Hasan Abuoğlu Obeziteye Karşı Uyardı

Abuoğlu, obezitenin birçok kansere yakalanma açısından ciddi bir risk faktörü olduğunu vurgulayarak konunun önemine dikkat çekti.
 Hasan Abuoğlu Obeziteye Karşı Uyardı

REYAP Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Abuoğlu, vücuttaki yağ oranının kadınlarda %30; erkeklerde %25 üstü olduğu durumların obeziteyle ilişkilendirildiğini belirterek, bir bireyin vücut kitle indeksi 40’dan fazla olduğu zaman morbid obez olarak kabul edildiğini ifade etti.

Doç. Dr. Hasan Abuoğlu, obezitenin birçok kansere yakalanma açısından ciddi bir risk faktörü olduğuna dikkat çekti. Abuoğlu, çocuklar ve gençlerde psikolojik bozukluklara ve sosyal hayatta sorunlara neden olan obezite hastalığının; kadınlarda ise infertiliteye yol açan önemli sebeplerden biri olduğunu ifade etti. 

Obezite cerrahisinde uygulanan mide küçültme ameliyatlarının hastanın durumuna en uygun şekilde belirlenecek birçok farklı girişim yöntemiyle yapıldığını belirten Abuoğlu, tercih edilen girişim yöntemi fark etmeksizin hepsinin laparoskopik ameliyat yöntemiyle yapıldığını dile getirdi. 

Ameliyat Sonrası Bireyin Yaşamına Yeni Bir Başlangıç Yapması Gerektiğini Belirtti

Obezite ameliyatı gerçekleştikten sonraki süreçte hastanın yaşamına yeni bir başlangıç yapması gerektiğinin altını çizen Abuoğlu, hastaların kendilerine özel oluşturulmuş diyet programının dışına çıkmamaları gerektiğini ve doktorları tarafından önerilen takviyeleri düzenli bir şekilde kullanmaya devam etmeleri gerektiğini ifade etti. 

Yemek esnasında televizyon, akıllı telefon veya bilgisayar kullanılmadan masa başında olunması yönünde uyarılarda bulunan Abuoğlu, yemeğin en az yarım saat sürmesi ve iyi çiğnenmesinin yanı sıra ikinci bir porsiyonun kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Günlük 2 litreden az su tüketilmemesi gerektiğini ve yemeklerden yarım saat önce ve sonra sıvı tüketimi yapılmaması gerektiğini ifade eden Abuoğlu, hazır içeceklerden tamamen uzak durulması ve kafeinsiz, gazsız içeceklerin tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Doktor onayı olmadan ameliyat sonrası spor aktivitelerine başlanmaması konusunda uyarıda bulunan Abuoğlu, doktor tarafından bireye göre önerilen tempo ve süreye dikkat edilerek yürüyüşler yapılmasının faydalı olacağını ifade etti. 

Doç. Dr. Hasan Abuoğlu, ameliyat sonrası doktorlar tarafından verilen tüm önerilerin yaşam biçimi haline getirilip severek uygulanmasının yanı sıra bireyin çevresinden de bu konuda destek istemesi gerektiğini belirtti. 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın