Haksız Fiyat Artışı Nedeniyle 9 Firma İdari Para Cezasına Çarptırıldı

Bakan Pekcan, gelen resmi şikayetlerle birlikte Bakanlığın da tespit ettiği toplam 13 firmayı inceleme ve soruşturma altına aldıklarını ifade ederek, 9 firmanın haksız fiyat artışı sebebiyle idari para cezasına çarptırıldığını açıkladı.
 Haksız Fiyat Artışı Nedeniyle 9 Firma İdari Para Cezasına Çarptırıldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bakanlık binasında yaptığı açıklamada, 4 tane resmi şikayet gelmesinin yanı sıra 9 tane de Bakanlığın tespit ettiği toplamda 13 firmanın inceleme ve soruşturma altına alındığını açıklayarak, bu firmaların savunmalarının alındığını dile getirdi.

Reklam Kurulu’nun 3 Mart’ta toplandığını ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu ile birlikte ilgili yönetmelikler çerçevesinde de inceleme altına alınan 13 firmadan 9 tanesinin haksız fiyat artışı sebebiyle idari para cezasına çarptırıldığını belirten Pekcan, toplam 943 bin TL para cezası uygulandığını açıkladı. İncelemelere devam edeceklerini vurgulayan Pekcan, aynı firmaların haksız fiyat artışı uygulamaya devam ettiği takdirde cezaları 10 katına kadar çıkarma yetkileri olduğunu ifade etti.

Şikayetlerin Alo 175 Çağrı Merkezi ya da Haksız Fiyat Artışı Mobil Uygulaması Üzerinden Yapılması Gerekiyor

Bakan Pekcan, vatandaşların kendilerine şikayette bulunmak için sosyal medya ve benzeri platformları kullandıklarını dile getirerek, ALO 175 çağrı merkezi ya da haksız fiyat artışı mobil uygulaması üzerinden başvuru yapılmadıkça soruşturma açılamadığını belirtti. Paket turlarla ilgili şikayetlere değinen Pekcan, aynı kanun çerçevesinde mücbir sebepler nedeniyle tüketicinin paket turları iptal etme hakkının bulunduğunu açıkladı.

Bazı Sağlık Ekipmanlarının İhracatı Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nun Ön İznine Bağlandı

Koronavirüs salgınının farklı ülkelere sıçradığını ifade eden Pekcan, bugüne kadar Türkiye’de olmadığını ancak görülebilme ihtimalinin de bulunduğunu belirtti. Bu doğrultuda tedbir almak üzere bugün Resmi Gazete’de yayımlanan; başta maske olmak üzere bazı sağlık ekipmanlarının ihracatının Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu’nun ön iznine bağlandığını hatırlatan Pekcan, böylece ortaya çıkabilecek herhangi bir salgın ihtimaline karşı öncelikle vatandaşın iç talebini karşılayabilmenin ve bu talebi en iyi şekilde yönetebilmenin amaçlandığını vurguladı.

Son aylarda maske satışlarında artış olduğunu kaydeden Pekcan, bu durumun bu alanda hareketlenme yaşandığının göstergesi olduğunu belirtti. Türkiye’deki maske üretiminin iç talebi fazlasıyla karşıladığını ancak küresel taleplerin arttığına dikkat çeken Pekcan, buradaki amacın üreticinin ve ihracatçının ticaretine engel olmak olmadığının altını çizdi. Bakan Pekcan, önceliğin iç talebin karşılanmasını sağlamak olduğunu ve fazlasının da ihracatında önünü açmak olduğunu vurguladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın