Erdoğan: Türkiye-Kazakistan ticaret hacmi 5 milyar dolar hedefini aştı

 Erdoğan: Türkiye-Kazakistan ticaret hacmi 5 milyar dolar hedefini aştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi, yüzde 58 artarak 5,3 milyar doları aştı. 5 milyar dolar olarak belirlediğimiz hedefimizi geride bıraktık. Aynı hızla 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa yaptıkları görüşme ve heyetlerin bir araya gelmesinin ardından çeşitli anlaşmaların imza törenine geçildi.

İmzaların atılmasının ardından iki Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.

Tokayev’in Türkiye’ye Cumhurbaşkanı olarak ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiğini ve Tokayev ile heyetini misafir etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, “Kazakistan, nasıl bizim ata yurdumuzsa, Türkiye de Kazak kardeşlerimizin ikinci evidir. Yahya Kemal Beyatlı’nın, Fuat Köprülü’ye ‘Sen Ahmet Yesevi’ye bak, bizim köklerimizi orada bulacaksın.’ dediği söylenir. Anadolu’yu bizlere vatan kılanlar, Hoca Ahmet Yesevi’nin hikmet ocağında pişen gönül erleridir. Pir-i Türkistan Yesevi Hazretlerinin uyandırdığı çıraların ışığı, asırlardır olduğu gibi bugün de yolumuzu aydınlatıyor” diye konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın