Ek bütçe teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Ek bütçenin hane halkını destekleyen yatırımları önceleyen şekilde oluşturulduğunu söyleyen Bakan Nebati, enflasyonla mücadele kapsamında vergi gelirlerinden vazgeçildiğini belirtti.

Meclis’te 2022 yılı ek bütçe mesaisi vardı. 880 milyar 474 milyon ödenek eklenmesi için hazırlanan teklif, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alındı.

Teklifin sunuş konuşmasını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptı.

Ekonomik göstergelerin olumlu yönde seyrettiğini dile getiren Nebati, ek bütçenin hane halkını desteleyecek şekilde oluşturulduğunun altını çizdi:

“2022 yılı ilk çeyreğinde toplam ziyaretçi sayısı yıllık yüzde 148 artarak 6,5 milyon kişiye, turizm gelirleri ise yüzde 122 artarak 5,5 milyar dolara yükseldi. Önümüzdeki dönemde de salgın öncesi rakamların üzerine çıkacağız.

Ek bütçe hane halkını ve sosyal kesimleri destekleyen, ülkemizin büyüme potansiyeline katkı sağlayan yatırım alanlarını önceleyen, seçici ve dengeli bir şekilde oluşturulmuştur.”

“241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz”

Azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngördüklerini söyleyen Bakan Nebati, “Enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz” diye konuştu.

Bütçe gelir tahmini 1 trilyon 80 milyar 515 milyon 421 bin lira artırıldı. Ek bütçe ile oluşan yeni bütçe açığı tahmininin, 278 milyar liradan 78,3 milyar liraya gerilemesi hedeflendi.

Komisyondaki müzakerelerin ardından 2022 yılı ek bütçe teklifi kabul edildi. Teklif gelecek hafta Genel Kurul’un gündemine gelecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz