Dünya Bankası ve IMF Koronavirüse İlişkin Ortak Açıklama Yaptı

Dünya Bankası Başkanı ve IMF Başkanı yeni tip koronavirüs salgınına yönelik ortak yazılı açıklama yaparak, üye ülkelere yardımcı olma noktasında hazır olduklarını belirtti.
 Dünya Bankası ve IMF Koronavirüse İlişkin Ortak Açıklama Yaptı

Dünya Bankası Başkanı David Malpass ve IMF Başkanı Kristalina Georgieva tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele eden üye ülkelere yardımcı olmak için hazır olunduğu ifade edildi.

Ortak yazılı açıklamada uluslararası kuruluşların yanı sıra ülke yetkilileriyle de aktif bir şekilde iletişim halinde olunduğu vurgulanarak, IMF ve Dünya Bankası Grubu’nun yeni tip koronavirüs salgınının yol açtığı insanlık trajedisi ve ekonomik zorluklarla mücadele eden üye ülkelere yardımcı olmak için hazır bulundukları dile getirildi.

Ülkelerin Çok Sayıdaki Gereksinimlerini Karşılayabilecek Hızlı Finansman Olanaklarına Sahip Olunduğu Belirtildi

Sağlık sisteminin yeterince güçlü olmadığı yoksul ülkelere özellikle önem verildiği vurgulanan açıklamada, acil durum finansmanı, politika danışmanlığı ve teknik yardımı kapsayan mevcut araçların olabildiğince kullanılacağı ifade edilerek, Dünya Bankası ve IMF Grubu’nun ülkelerin çok sayıdaki gereksinimlerini karşılayabilecek hızlı finansman olanaklarına sahip olduğunun altı çizildi.

Açıklamada, ülkelerin sağlık gözetimi ve müdahale sistemlerinin güçlendirilmesinin yanı sıra koronavirüs ve gelecekte ortaya çıkabilecek herhangi bir salgının kontrol altına alınmasının önemli olduğu vurgulanarak, yeni tip koronavirüs salgınının sebep olduğu tıbbi ve ekonomik etkilerle mücadele etmek için uluslararası işbirliğinin önemine işaret edildi. Öte yandan IMF ve Dünya Bankası Grubu’nun üye ülkelerin beklediği desteği sağlama noktasında kararlılığı belirtildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın