Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine olumlu bakmıyoruz’

 Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine olumlu bakmıyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya’nın NATO’ya girme sürecine ilişkin, “İskandinav ülkeleri malesef terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. Bundan dolayı buna olumlu bakmamız mümkün değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar’daki Hz. Ali Camii’nin çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, açıklamalarının satır başları şöyle;

BAE lideri El Nahyan’ın uzun süredir bir rahatsızlığı vardı bugün de rahmeti rahmana kavuştu Allah rahmet eylesin.

Finlandiya’nın NATO’ya girme süreci

Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Fakat olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler. Yunanistan’ın NATO’yu da arkasına alarak Türkiye’ye takındığı tavrı biliyorsunuz bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki, İskandinav ülkeleri malesef terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalan Oraların daha ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bundan dolayı buna olumlu bakmamız mümkün değil.

Miçotakis-Biden görüşmesi

Şu anda dereyi görmeden paçayı sıvamanın anlamı yok. Biden ne gibi açıklamalar yapar veya yapacak bunu bilemiyorum. Tabi Miçotakis’in oradaki mesajları onlar da ayrı bir konu. Dolayısıyla her şeyi bir görüp özellikle de Biden’in açıklamalarını da gördükten sonra biz de tavrımızı ortaya koyarız.

ABD Yönetiminin PKK/YPG’ye Suriye de tanıtığı muafiyetler

Her şeyden önce YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Dolayısıyla ABD’nin bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Zaten ABD son dönemlerde gelen yönetimlerin hepsi PKK terör örgütüne karşı veya Suriye’nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı maddi destekler vermiştir. Tırlarla oralara araç gereç mühimmat sevk etmiştir. Bunları gelen tüm yönetimlere söylememize rağmen bunlar dinlenmemiş ve süreç aynen devam etmiştir.

Eğer burada PKK, YPG’si kim olursa olsun Pençe-Kilit harekatını izlediniz Irak’ın kuzeyinde ne yaptıysak Suriye’nin kuzeyinde de bunların aynısını yapmaya devam edeceğiz. Bizlere düşman olan odaklarla mücadelede aynı kararlılıkla yola devam edeceğiz. Pençe-kilit’te dün itibarıyla 82 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu tabi havaların olumlu seyri halinde bu rakam çok daha ileriye devam edecektir. Bu teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. Bunu tüm bize dost görünen ülkelere de söylüyoruz yanlış yapıyorsunuz adımlarınızı doğru atın.

Rusya-Ukrayna krizinde son durum

Gerek sayın Putin ile sayın Zelenskiy ile görüşmelerimde bu işi durdurma noktasında telkinlerimiz olmuştur. Bundan sonra da aynı telkinlerimiz devam edecektir. Savaşın iyisi olmaz tasvibi mümkün değil. İnsanlar ölüyor işin maddi manevi zararı ortada. Bundan sonraki görüşmelerimizde de bunları kendilerine telkin edeceğiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın