COVID-19 kalp hastalıklarını tetikliyor

 COVID-19 kalp hastalıklarını tetikliyor

ABD’de yapılan yeni bir araştırmada, COVID-19’un uzun süreli kalp hastalıklarına yol açabileceği belirlendi.

ABD’de bilim insanları COVID-19 geçiren yaklaşık 154 bin kişiyle virüse yakalanmayan yaklaşık 5,6 milyon kişiye ait verileri karşılaştırdı.

Araştırma sonuçlarına göre, COVID-19 geçiren kişilerde yüzde 72 koroner arter riski, yüzde 63 daha yüksek kalp krizi riski ve yüzde 52 daha fazla yüksek felç riski görüldü.

Ayrıca, araştırmada, COVID-19’un atlatılmasından sonraki bir yıl içerisinde söz konusu kişilerde ritim bozuklukları, kalp krizi, felç, iltihap, kanda pıhtılaşma ve koroner gibi kalp rahatsızlıklarına yüzde 4 daha fazla rastlandığı belirlendi.

Yüzde 4 daha fazla kalp hastalığı tespit ediliyor

Araştırmacılardan Washington Üniversitesinden Dr. Ziyad Al-Aly, bulgularının kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerin COVID-19’u geçirmelerinin ardından bu hastalıklara karşı daha da savunmasız olduklarına ancak COVID-19 öncesinde kalp rahatsızlıkları yaşamayan kişilerde bu riskin gelişebileceği belirtti.

Al-Aly, risk durumunun yaşa, cinsiyete ve ırklara göre değişmediğine dikkati çekerken COVID-19 geçirenlerde ilk yılda yüzde 4 daha fazla kalp hastalığı tespit edilmesinin, küçük bir oran gibi görülmesine karşın COVID-19 kaynaklı bir gelişme olduğunu ve ciddi sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

Dr. Al-Aly ayrıca, Kovid-19 aşısı olmanın, virüsün kalbe vereceği hasarı düşürmenin bir yolu olabileceğini ifade etti. ABD’de COVID-19 nedeniyle yaklaşık 3 milyon, dünya genelinde ise yaklaşık 15 milyon kişide kalp hastalıkları geliştiği tahmin ediliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın