Bakan Pekcan Alınan Yeni Tedbirleri Açıkladı

Pekcan, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında, gümrük vergisi kaldırılan ürünlere ilişkin açıklama yaptı.
 Bakan Pekcan Alınan Yeni Tedbirleri Açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, gümrük vergisi kaldırılan ürünlere ilişkin açıklama yaptı. Ticaret Bakanı Pekcan, ortaya çıkması muhtemel ihtiyacın karşılanması ve arz güvenliğinin devamını sağlayabilmek amacına dikkat çekerek; tek kullanımlık tıbbi maske, solunum cihazı ve etil alkol ithalatında ilave gümrük vergisinin kaldırıldığı bilgisini paylaştı.

Bakan Pekcan; Tek Kullanımlık Tıbbi Maske, Solunum Cihazı ve Etil Alkol İthalatında İlave Gümrük Vergisinin Kaldırıldığını Açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüse yönelik alınan tedbirler kapsamında yapılan ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İthalat Rejimi Kararlarında söz konusu değişiklikleri içeren Cumhurbaşkanı Kararları hayırlı olsun ifadelerini kullanarak, konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu.

Ticaret Bakanı Pekcan yaptığı açıklamada, ortaya çıkması muhtemel ihtiyacın karşılanması ve arz güvenliğinin devamını sağlayabilmek amacıyla; tek kullanımlık tıbbi maskelerde yüzde 20 olarak uygulanan ilave gümrük vergisinin kaldırıldığını belirtti. Bakan Pekcan; ventilator, oksijen konsantratörü gibi solunum cihazları için yüzde 13 oranında uygulanan ilave gümrük vergisinin de kaldırıldığını ifade etti. Pekcan, bunun yanı sıra kolonya ve dezenfektan üretiminde hammadde olarak kullanılan dökme etil alkol ithalatında hali hazırda yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisini, kolonya ve dezenfektan üreten sanayiciler için sıfırladıklarını açıkladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın