Bakan Gül Koronavirüse Karşı Alınan Yeni Önlemleri Açıkladı

Adalet Bakanı Gül, adliyelerde nöbet sistemine geçilmesine karar verildiğini ve yarından itibaren noterlerde de nöbet sistemiyle hizmet verileceğini açıkladı.
 Bakan Gül Koronavirüse Karşı Alınan Yeni Önlemleri Açıkladı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül başkanlığında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınacak tedbirlere ilişkin ikinci Koordinasyon Toplantısı, Ankara Hakimevi’nde gerçekleştirildi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Gül, vatandaşların zorunlu olmadıkça asla dışarıya çıkmaması gerektiğinin ve 65 yaş üstü vatandaşlarında bu tedbirlere uyması gerektiğinin altını çizdi. Karantina sürelerine uymayanlara cezai yaptırımlar uygulandığına dikkat çeken Gül, hayat eve sığar diyerek evde kalmanın önemini vurguladı.

‘’Cezaevlerinde pozitif bir vakaya rastlanılmamıştır’’

Salgın nedeniyle cezaevlerinde alınan önlemlere ve tüm alanlarda yapılan dezenfekte çalışmalarına değinen Adalet Bakanı Gül, daha önce açıkladığı gibi cezaevlerinde pozitif bir vakaya rastlanılmadığını dile getirdi. Yeni gelen tutuklu ve hükümlülere anında sağlık kontrolü yapıldığını belirten Bakan Gül, en ufak belirti gösterenlerin hemen hastaneye sevk edilmesinin yanı sıra yurt dışı öyküsünün de incelendiğini ve böyle bir durum olması halinde kuruma alınmadan izolasyona gönderildiğini ifade etti.

Ceza infaz kurumlarının tamamında ateş ölçer, el dezenfektanı, maske gibi tüm malzemelerin tedarik edildiğini vurgulayan Gül, tutuklu ve hükümlülerin yakınlarının endişelenmemesi gerektiğini, ertelenen görüş ve ziyaret haklarının saklı olduğunu kaydetti.

İcra, İflas ve Haciz Takipleri 30 Nisan’a Kadar Ertelendi

Adliyelerde de tüm tedbirlerin alındığını ve davalarla ilgili süreçlerin UYAP üzerinden yürütüldüğünü hatırlatan Adalet Bakanı Gül; icra, iflas ve haciz takiplerinin 30 Nisan’a kadar ertelendiğini ve bu süreçte yeni icra, iflas takip taleplerinin alınmayacağını açıkladı. Bakan Gül, bu tedbirlerin temel amacının adliyelerdeki yoğunluğun azalması ve bu salgının bir başkasına bulaşma riskinin ortadan kalkması olduğunu belirtti.

Adliyelerde ve Bölge Adliye Mahkemelerinde Nöbet Sistemine Geçilmesine Karar Verildi

Adliyelerde ve Bölge Adliye Mahkemelerinde adli hizmetlerin yeteri kadar hakim ve savcı ile yürütülebileceği şekilde nöbet sistemine geçilmesine karar verildiğini açıklayan Gül, tutuklu ve acele işler dışında ikinci bir duyuruya kadar esnek çalışma dönemi başladığını dile getirdi. Bakan Gül adli hizmetlerin durdurulmadığına dikkat çekerek, vatandaşların sağlığı için tedbirler alındığını belirtti.

Tüm duruşmaların ertelenmesi gibi genel çalışmalar üzerine de görüşleri aldıklarını kaydeden Gül, bu konuda da herhangi bir mağduriyet yaşanmaması ve mağduriyetlerin giderilmesi için bir değerlendirme yapıldığını ifade etti.

Noterler Nöbet Sistemiyle Hizmet Verecek

Bakanlığın ve Türkiye Noterler Birliği ortak uygulamasıyla noterliklerde bir gün tek noterliklerin bir gün çift noterliklerin çalışmasına karar verildiğini açıklayan Gül, yarından itibaren artık noterliklerde de nöbet sistemiyle hizmet verileceğini açıkladı. Bakan Gül, acil olmayan işlemler için noterliklere gidilmemesi yönündeki ricasını dile getirirken, tüm işlemlerin telafisinin olabileceğini ancak sağlıkla ilgili tedbir alınmazsa bunun telafisinin olmayacağını vurguladı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın