Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ankara’da bir araya geldi. Çavuşoğlu ortak basın açıklamasında, Rusya’nın ablukası sebebiyle Karadeniz limanlarından çıkarılamayan tahıl için oluşturulması planlanan güvenli koridordan bahsetti. Bakan; “BM’nin bir planı var. Bu konuda gemilerin denetlenmesi dahil BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek işbirliğini içeren bir plandan bahsediyoruz. Biz Türkiye olarak bu planı makul buluyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara’da basın toplantısı düzenledi.

TAHIL KRİZİNİ GÖRÜŞTÜLER

Bakan Çavuşoğlu, Karadeniz’deki tahıl kriziyle ilgili Birleşmiş Milletler’in Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizma ve işbirliğini içeren planını açıkladı. Türkiye’nin bu planı makul bulduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna’nın da kabul etmesi halinde Türkiye’nin İstanbul’da bir toplantıya ev sahipliği yapabileceğini aktardı.

“TOPLANTIYA EV SAHİPLİĞİ YAPABİLİRİZ”

Karadeniz’de tahıl koridoru planı ile ilgili konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, “Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya ihraç edilebilmesi için çeşitli fikirler ortaya çıktı ve en son BM’nin bir planı var. Bu konuda gemilerin denetlenmesi dahil, BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizma ve işbirliğini içeren bir plandan bahsediyoruz. Biz Türkiye olarak bu planı makul buluyoruz. Tabi Rusya ve Ukrayna’nın da bunu kabul etmesi gerekiyor. Bunun detaylarını görüşmek üzere İstanbul’da bir toplantıya ev sahipliği yapabileceğimizi BM yetkililerine söyledik. Burada Ukrayna tahıl ürünlerinin ay çiçek ve ay çiçek yağının uluslararası piyasalara ulaştırılması yolunda Rusya’nın ihracatının önündeki engellerin kaldırılması talebini de son derece meşru buluyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz