Her yaşta oldukça riskli bir rahatsızlık olan apandisit gerekli tedbirler alınmadığı takdirde belirli sıkıntıları da beraberinde getirir. İltihaplanma evresi ile insan vücudunda çoğalan apandisit erken teşhis ve ameliyat sayesinde ölümcül olma riskini de ortadan kaldırır.

Vücutta kalın bağırsağın iç bölgesinde bağırsaklarda iltihaplanmaya engel olan apendiks görevini tam olarak yerine getirmediği zamanlarda hastalığa neden olur. Bireylerde erken yaşlar ile birlikte 40’lı yaşlara kadar sıklıkla görülebilen apandisit erkeklerde kadınlara göre daha fazla icra eder.

Apandisitin Belirtileri

Ağırı şişmeler ve bunun sonucunda patlaması ile iltihabın yansı sıra içerisindeki zararlı maddeler karın boşluğunda kendisine yer bulur. Doktorlar tarafından erken tanı konulmadığı takdirde vücut içerisinde daha da yayılarak ölümle bile sonuçlanabilir.

Apandisitin en büyük nedenleri arasında parazit, solucanlanma, bakteriyel enfeksiyonlar, tümör, travma ve belirli virüsler gelmektedir. Karın kısmında şiddetli ağrı, aşırı iştahsızlık, bulantı, yüksek ateş, ishal ve karın bölgesinde şişkinlik apandisitin en büyük nedenleri arasındadır.

Apandisitin Tedavisi

Şiddetli bir şekilde görülen karın ağrılarında bireyin mutlaka bir uzmana ya da doktora başvurmasında büyük önem vardır. İlk yapılan kontrollerin ardından karın kısmında enfeksiyon olup olmadığı araştırılır. Apandisit patlamadan önce müdahale edilmesi gerçekten de çok önemlidir. 2 gün içerisinde patlama sonucu ameliyatın önemi de kat be kat artar. Apandisitin belirtileri aslında diğer rahatsızlıkları da ön plana çıkarılmasında yardımcı da olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz