Psikolog Merve Mamacı Çocuklarda Madde Bağımlılığına Dair Konuştu

 Psikolog Merve Mamacı Çocuklarda Madde Bağımlılığına Dair Konuştu

Son dönemlerde çocuklar arasında kolay erişilebilir olması sonucunda madde bağımlılığının 10 yaşa kadar indiğini vurgulayan Psikolog Merve Mamacı, bu durumun önüne geçmek için ailelere büyük görev düştüğünü, çocuklarla iletişimin güçlendirilmesi gerektiğini ve onları dinlememiz gerektiğini söyledi.

İstanbul Kent Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan psikolog Merve Mamacı, madde bağımlılığının halk sorunu haline geldiğini ve bağımlılığın sonuçları arasında da ekonomik, sosyal, psikolojik sıkıntıların olabileceğini vurguladı. 

Çocuklarda Madde Bağımlılığı 10 Yaşa Kadar Düştü

Madde kullanımının artmasındaki en büyük etkenin kişilerin duygusal olarak yaşadığı sorunlarla başa çıkamamasından kaynaklandığını vurgulayan Merve Mamacı, bağımlılıkta en büyük etkenlerin genetik ve çevresel faktörler,  psiko ve sosyal nedenler, aile, aile içindeki şiddet ve iletişimsizlik olduğunu belirtti. Ayrıca Merve Mamacı, maddeye rahat ve kolay erişim sağlanması neticesinde bağımlılık yaşının 10 a kadar düştüğünü belirtti.

Bağımlılığı Engellemenin Yolu Sağlıklı İletişimden Geçiyor

Günümüzde çocukların elinden düşmeyen tablet ve telefonun çocuklar üzerinde madde bağımlılığını artırdığını gözlemleyen Merve Mamacı, bunun önüne geçmek için çocukların dinlenmesi gerektiğini ve onlarla sağlıklı iletişim kurulması gerektiğini vurguladı. Çocuklar hata yaptığı zaman onlara kendilerini savunma fırsatı verilmesi ve söylediklerinin dinlenmesi gerektiğini vurgulayan Merve Mamacı, şiddete maruz kalan çocukların madde kullanımına daha çok eğilimli olduğunu söyledi.

Madde Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Psikolog Merve Mamacı madde bağımlılığından kurtulmanın olası bir durum olduğunu fakat bunun kişinin kendi isteğine bağlı olduğunu söyledi. Mamacı, aynı zamanda bu süreçte kişiye manevi desteğin de çok önemli olduğunu vurguladı. Madde bağımlılarının çoğunlukla kendi iradeleriyle bırakmaya çalıştığını fakat bunun tek başına mümkün olmadığını söyleyen Mamacı, mutlaka uzmanlardan yardım alınması gerektiğini belirtti. 

Merve Mamacı, elektronik sigaranın sigara bırakmaya yardımcı olmadığını aksine hiç sigara kullanmayan kişilerinde elektronik sigara içebileceğini vurguladı. Bunun da farklı bir bağımlılık olduğunu söyleyen Mamacı, elektronik sigaranın da kalp damar hastalıklarına ve kısırlık gibi rahatsızlıklara yol açtığını belirtti. 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın