23 Mart’ta Üniversitelerde Uzaktan Eğitim Başlayacak

Saraç, 23 Mart Pazartesi uzaktan eğitim kapasitesine sahip olan bütün üniversitelerde dijital imkanlar ile uzaktan öğretim sürecinin başlayacağını açıkladı.
 23 Mart’ta Üniversitelerde Uzaktan Eğitim Başlayacak

YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında üniversitelerin tatil edilmesi sürecinde uygulanacak uzaktan eğitime dair açıklamalar yaptı. Saraç, daha önce alınan tedbirlerin yanı sıra bu bir haftalık süre içerisinde de eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kesintisiz yürütülebilmesi için bir model planlaması yapıldığını belirtti.

Bu süreçte konuyla ilgili dünya örnekleriyle birlikte Avrupa ve Amerika ülkelerinin aldığı kararların incelendiğine işaret eden Saraç, 13 Mart tarihini takip eden süreçte üniversitelerden bilgi istendiğini ve üniversitelerde Salgın Danışma Komisyonları oluşturulduğunu kaydetti.

Uzaktan Öğretim Faaliyetleri İçin Bir Çerçeve Sunan Yol Haritasında 5 Temel Alanda Çalışma Yapıldı

Saraç, Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Komisyonu’nca hazırlanan Pandemi Dönemi Uzaktan Öğretim Uygulamaları Yol Haritası’na, Yürütme Kurulu tarafından son halinin verildiğini ifade ederek, bu süreçte öğrencilerin eğitiminin kesintiye uğramaması amacıyla gerçekleştirilecek uzaktan öğretim faaliyetleri için bir çerçeve sunan bu yol haritasında 5 temel alanda çalışma yapıldığını belirtti.

Bu alanları mevzuat, altyapı, insan kaynakları, içerik ve uygulama olarak açıklayan Saraç, uzaktan öğretim altyapıları hazır olan üniversitelere, bu dönemle sınırlı olmak kaydıyla, tüm alanlarda uzaktan öğretim yapma imkanı sağlandığını dile getirdi. 123 üniversitede Uzaktan Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) bulunduğuna değinen Saraç, altyapı konusunda eksiği olan üniversitelerin ihtiyaçlarının ise YÖK koordinasyonunda diğer üniversitelerle iş birliği sağlanarak giderileceğini ifade etti.

Üniversiteler Tarafından Hazırlanmış Tüm Kaynaklar Erişime Açık Olacak

Üniversiteler tarafından hazırlanmış tüm kaynakların yanı sıra Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin dijital ortamdaki tüm derslerinin bir sonraki haftadan itibaren erişime açılacağını belirten YÖK Başkanı Saraç, TRT tarafından YÖK’e tahsis edilecek kanal üzerinden daha geniş öğrenci kitlesinin aldığı ortak derslerin yayınlanacağını açıkladı.

Uygulama noktasında üniversitelerin senkron ya da asenkron uzaktan öğretim yöntemlerini kullanabileceğini dile getiren Saraç, uygulama derslerde teorik kısımların uzaktan öğretimle yürütülmesinin ve uygulama çalışmalarında ise doğru zamanda sıkıştırılmış takvim programı uygulanması planlandığını belirtti.

Uzaktan verilecek derslerin sınavlarının makro düzeyde belirlenmiş takvime riayet etmek şartıyla üniversiteler tarafından kendilerine uygun bir dönemde gerçekleştirileceğine işaret eden Saraç, lisansüstü programlarda ise yeterlik sınavları, tez izleme komiteleri ve tez savunmalarının üniversitelerin gerekli altyapıyı oluşturmasıyla birlikte kayıt altına alınarak denetlenebilir olma şartıyla dijital ortamda yapılabilmesinin sağlanacağını açıkladı.

23 Mart Pazartesi Uzaktan Öğretim Süreci Başlayacak

Planlamaları tamamladıklarını vurgulayan Saraç, 23 Mart Pazartesi uzaktan eğitim kapasitesine sahip olan bütün üniversitelerde dijital imkanlar ile uzaktan öğretim sürecinin başlayacağını ve bu kapasiteye sahip olmayan üniversitelere ise aynı gün açık ders malzemeleri havuzunun açılacağını açıkladı.

YÖK Başkanı Saraç, bu süreçte öğrencilerin ve ailelerin telaşa kapılmamaları gerektiğini belirtti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın