Beklenen 2020 yılı asgari ücret zammı netlik kazandı. 2 Aralık tarihinde bu yana gerçekleştirilen toplantılar sonucunda net asgari ücret 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlendi.

Ve sonunda beklenen oldu. 2020 yılı asgari ücret rakamı yapılan görüşmeler sonucunda mütabakatla belirginlik kazandı. Yaklaşık 7 milyondan fazla işçinin beklediği asgari ücret rakamı çoğu kişiyi memnun etmedi. Saat 14.00 gibi başlayan son toplantının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı olan Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama bulunarak asgari ücret zammını kamuoyu ile paylaştı.

Sendikalar tarafından kendi aralarında düzenlenen toplantıda 2 bin 570 lira civarlarında bir rakamın altına asla olumlu yanıt verilmeyeceği konuşuluyordu.

Toplantıyı Terk Etti

Bakan Selçuk ilk açıklamasında 2020 asgari ücret görüşmelerinin oldukça sıcak geçtiğini ve çalışmaların Aralık ayının başından bu yana titizlik çerçevesinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi. Her iki tarafı da göz önüne alarak böyle bir karara gittiklerini vurgulayan Selçuk, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren net asgari ücretin 2 bin 324 lira 70 kuruş olduğunu duyurdu.

[yazi ilgili_yazi_id=”638″]

Türk-İş tarafından yapılan açıklamada ise bu zammı asla kabul etmediklerini ve masadan kalkarak bunu protesto ettiklerini savundu. Bakan Selçuk’un asgari ücret zammını açıkladığı esnada canlı yayın sırasında masadan kalkan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, bunu asla kabul görmeyeceklerini ve alınan karar muhalefet olduklarını belirterek basın toplantısını terk ederek duruşunda ne kadar kararlı olduğunu gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz